Kunětická hora, nacházející se přibližně deset kilometrů na sever od Pardubic, má dlouhou a poměrně bohatou historii. Také proto se tato dominanta východních Čech stala v roce 1929 součástí programu návštěvy prvního československého prezidenta, kterému zde byla ještě téhož roku odhalena pamětní deska.
Poprvé se jako prezident mohl Masaryk pokochat krásou Kunětické hory s dominantou zbytků gotického hradu při své první návštěvě Pardubic po vzniku Československa v roce 1922. Stalo se tak 23. září, kdy se prezidentská kolona již za tmy blížila k východočeskému městu. Kunětická hora byla k uctění hlavy státu nasvícena a podle dobových svědectví upoutala Masarykovu pozornost. Prezident Masaryk následně daroval na záchranu hradu dar ve výši 1000 korun.
Při následujícím pobytu v Pardubicích, který se odehrál v roce 1929, se návštěva Kunětické hory stala jedním z bodů prezidentova programu. Masaryk přijel na Kunětickou horu 23. května odpoledne s celým doprovodem, ve kterém byl například ministerský předseda František Udržal, Alice Masaryková či vysocí armádní důstojníci. Na samotném hradě přivítal prezidenta předseda Kunětického družstva a zároveň okresní hejtman Jaroslav Vítek. Výklad o historii hradu a snaze o jeho záchranu obstaral místopředseda stejné organizace František Potěšil a vše zakončil podplukovník Hammerschmied, který prezidenta seznámil s architektonickým vývojem památky. Prezident pobyl na hradě přibližně hodinu, načež se odebral zpět do Pardubic. Kunětické družstvo se v následujících dnech rozhodlo zanechat na hradě hmotnou připomínku Masarykovy návštěvy a za 550 korun nechalo zhotovit pamětní desku.
Slavnostní odhalení připomínky prezidentské návštěvy se uskutečnilo v den státního svátku 28. října 1929. Pamětní deska byla vytvořena díky aktivitě Muzejního spolku a Kunětického družstva. Událost byla pardubickými představiteli pojata velkolepě. Slavnosti se zúčastnili zástupci města, dalších organizací i zástupci pardubické vojenské posádky. Oficiální odhalení desky bylo doplněno projevy čelních kulturních představitelů Pardubicka – Františkem Potěšilem (místopředsedou Kunětického družstva) a Janem Roubalem (ředitele gymnázia a místopředsedou Muzejního spolku). Pamětní plaketa byla umístěna na hradním nádvoří a nesla prostý text: „Na paměť návštěvy prvního presidenta čsl. republiky T. G. Masaryka dne 25. V. 1929.“
S příchodem nacistické okupace a vzniku Protektorátu Čechy a Morava byla i tato připomínka na prezidenta Masaryka odstraněna. Deska se tak ztratila z očí a dlouho se myslelo, že byla zničena. Našla se až náhodou v průběhu osmdesátých let minulého století v jednom z hradních depozitářů.
Po roce 1989 se začalo uvažovat o vrácení desky na původní místo, nikdy k tomu však nedošlo a deska se znovu ztratila. Pardubická odbočka Masarykovy společnosti se proto rozhodla zasadit o umístění věrné repliky, k čemuž došlo u příležitosti 90. výročí návštěvy prezidenta Masaryka 23. května 2009.
[autor: Michal Benda, fotografie: SoKA Pardubice, Jitka Jindřišková]