Muzeum působí v Lánech od roku 2003 a je zaměřeno na prezentaci života, díla a odkazu T. G. Masaryka. – Myšlenka vytvořit v Lánech trvalou expozici, připomínající osobnost a lánské pobyty prvního československého prezidenta, vznikla krátce po Masarykově smrti, její uskutečnění však zabránila druhá světová válka a následně čtyřicet let komunistického režimu. K jejímu oživení došlo až po listopadu 1989. Na počátku roku 1990 uspořádala lánská odbočka Občanského fóra společně s místním Sokolem ve zdejší sokolovně výstavu věnovanou Masarykově památce a sestavenou převážně z různých předmětů, dokumentů a fotografií, zapůjčených od zdejších obyvatel a dalších pamětníků. Pro velký zájem stále početnějších návštěvníků Lán zůstala výstava, převzatá mezitím do správy obecního úřadu, postupně na různých místech v obci instalována až do roku 1997. Její ohlas aktualizoval ideu vybudovat v Lánech stálé Masarykovo muzeum, a proto byla roku 1995 založena Nadace pro zřízení a provozování Muzea T. G. Masaryka v Lánech, podpořená řadou známých osobností dobového politického a kulturního života. Profesionálním odborným garantem projektu v oblasti muzejní prezentace se stalo tehdejší Okresní muzeum v Rakovníku. Jako pilotní výraz projektu byla v letech 1998–2000 v areálu lánského hotelu „Classic“ veřejnosti otevřena Výstavní síň Tomáše Garrigua Masaryka. Vhodné sídlo posléze muzeum nalezlo v barokní budově někdejšího několikapodlažního špýcharu nedaleko lánského zámku, který nadace zakoupila v roce 1997 a v následujících letech dala moderně pro nový účel přestavět podle návrhu architekta Michala Sborwitze. Roku 2001 předala nadace objekt Okresnímu muzeu v Rakovníku, jež pak dokončilo jeho rekonstrukci. Muzeum T. G. Masaryka v Lánech bylo slavnostně otevřeno 7. 3. 2003 jako pobočka rakovnického muzea, jež v souvislosti s tím přijalo název Muzeum T. G. M. Rakovník a pod vedením svého ředitele Františka Povolného se zásadně podílelo na realizaci lánské muzejní expozice. Lánské muzeum spravuje jeho vedoucí; v této funkci se postupně vystřídali Jiří Dlouhý (2003–05), Magdalena Elznicová Mikesková (2005–2013; od 2013 ředitelka Muzea T. G. M. Rakovník) a Barbora Bednářová Šafránková (od 2013).
Současná expozice Muzea T. G. Masaryka v Lánech, vytvořená v posledním desetiletí týmem muzejníků pod vedením historičky Magdaleny Elznicové Mikeskové a architekta Miloslava Čejky, mapuje jak osudy T. G. Masaryka a jeho rodiny, tak období, ve kterém žil a působil. K nejvzácnějším exponátům patří osobní předměty členů rodiny Masarykových, do jejíhož soukromí mohou zde návštěvníci plasticky nahlédnout. Rozhodující část expozice je pak věnována československému odboji a zvláště československým legiím za první světové války, vzniku i budování Československé republiky a Masarykovu působení v úřadu jejího prezidenta. Expozice se snaží zpřítomnit dobovou atmosféru a částečně též na malém prostoru ukázat úroveň a vyspělost meziválečného Československa. Samostatný prostor je zde věnován životu T. G. Masaryka na lánském zámku. Ve správě muzea se nachází též Pamětní síň Alice G. Masarykové a Československého červeného kříže, umístěná na jiném místě v Lánech. Muzeum pořádá také krátkodobé výstavy a kulturní akce (k nejvýznamnějším patří tradiční akce Den s TGM počátkem března a Masarykova vatra v září každého roku), semináře i konference, postupně buduje vlastní odbornou knihovnu, archiv a fotoarchiv a věnuje se i výzkumné činnosti. – V březnu 2010 byla v prostoru před muzeem umístěna unikátní bronzová jezdecká socha T. G. Masaryka v mírně nadživotní velikosti od akademického sochaře Petra Nováka.
Od 9. září 2017 do 31. ledna 1918 se tu koná výstava TGM. Mýty a skutečnost uspořádaná ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů.
[autorka: Magdalena Elznicová Mikesková, převzato z připravované Encyklopedie života a díla T. G. Masaryka, MÚA, fotografie: Muzeum T. G. Masaryka v Lánech a David Kosina]