Kostelec nad Orlicí v Královéhradeckém kraji prezident T. G. Masaryk navštívil dvakrát ve dvacátých letech a v roce 1935 zde byl vybudován jeho pomník.
Svou první návštěvu T. G. Masaryk uskutečnil v úterý dne 13. července 1926 po páté hodině odpolední, kdy se v Kostelci zastavil během své cesty po severovýchodních Čechách. Do Kostelce přijel prezident se svým doprovodem ve čtyřech automobilech z Rychnova nad Kněžnou. Doprovázel jej ministr zahraničí Edvard Beneš, Jan Masaryk, ministr železnic Jan Říha a generál Viktor Hoppe. Kostelec byl poslední z mnoha zastávek, dále všichni pokračovali zpět do Prahy speciálně vypraveným vlakem.
Druhá návštěva byla kratší a neměla ráz oficiální návštěvy města. Uskutečnila se v červnu 1929. Prezident byl jenom uvítán na radnici představiteli města, zástupci korporací a pak pokračoval dál.
Socha T. G. Masaryka byla slavnostně odhalena 14. července 1935. Došlo k němu nejen v kontextu zotavující se ekonomiky po velké hospodářské krizi či prezidentových 85. narozenin, bylo důležité i pro zachování zdejší reální školy, před níž pomník stál. Škole hrozilo uzavření z důvodu nedostatečného počtu žáků. Učitelé, rodiče i město se naopak snažili školu nejen udržet, nýbrž ji přeměnit v reálné gymnázium. Tyto plány byly úspěšné a novému gymnáziu se dokonce dostalo i svolení prezidentské kanceláře pojmenovat školu od září 1935 Masarykovo státní československé reálné gymnasium v Kostelci nad Orlicí.
Autorem sochy T. G. Masaryka byl akademický sochař Josef Bílek z Hořic v Podkrkonoší. Řada skic, které se ve fotodokumentaci dochovaly, svědčí i o jeho vážném přístupu k tomuto dílu a jeho umístění. Podle vzpomínek autora byla dokonce zhotovena dřevěná maketa, se kterou se popojíždělo v jádru města, aby bylo nalezeno optimální místo.
V březnu 1935 proběhly v Kostelci nad Orlicí okázalé oslavy Masarykových 85. narozenin. Dne 6. března 1935 na schůzi obecního zastupitelstva bylo, za přítomnosti zástupce okresního úřadu komisaře Formánka, hlasováno o udělení čestného občanství T. G. Masarykovi. Z 28 přítomných bylo odevzdáno 28 kladných hlasů, komunističtí zastupitelé se na schůzi nedostavili. Ze schůze byl zaslán prezidentovi holdovací a pozdravný telegram. V 7 hodin večer byla v lomu zapálena hranice. Poté účastníci odešli do sokolovny, kde se konala v 8 hodin po proslovu starosty města přednáška řídícího učitele Antonína Bíla. 9. března na tyto oslavy navázala studentská akademie v sokolovně. Otevřena byla proslovem ředitele Františka Granáta, zpěvy, tělocvičnými a hudebními čísly a Moliérovou komedií Lékařem proti své vůli. Čistý výtěžek putoval na podporu studentských akcí.
K slavnostnímu odhalení pomníku T. G. Masaryka došlo 14. července 1935 v 10.30 a část byla dokonce vysílaná československým rozhlasem. Během nacistické okupace byla socha T. G. Masaryka sesazena, nejprve byla uschována v místním muzeu a později skryta v Borohrádku ve sběrných surovinách pod hromadou šrotu. Po válce se socha opět vrátila na své původní místo, ale setrvala zde pouze do roku 1953, kdy byla označena za ideologicky závadnou, z náměstí odstraněna a nakonec zničena. Plnou odpovědnost za celou akci nesl tehdejší městský národní výbor. Zničena byla i doplňující architektura představující navíc památník padlých první a druhé světové války.
Uvolnění poměru v šedesátých letech přineslo i úvahy o návratu Masarykovy sochy na náměstí. Započalo i jednání se sochařem, který dosud vlastnil sádrový model. Šlo o iniciativu malé skupiny lidí, ale dalo se počítat s tím, že se vzrůstajícím nadšením, které doba přinášela, vezmou akci za svou i zástupci města. K tomu však nedošlo a po srpnových událostech roku 1968 z obnovy sochy sešlo.
Plány na obnovu pomníku ožily až koncem roku 1989. 13. ledna 1990 sice vznikla Společnost pro obnovení sochy T. G. Masaryka, avšak její snahy se rozplynuly i pro nezájem města v roce 1992. K nápadu navrácení pomníku před budovu, v níž dnes sídlí Obchodní akademie, se obyvatelé města vrátili až s blížícím se stým výročím vzniku Československa. Na obnovu byla vypsána veřejná sbírka a dne 28. října 2018 byl odhalen nový pomník T. G. Masaryka z dílny sochaře Karla Bartáčka. Na slavnostním shromáždění promluvil starosta František Kinský, hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán a ředitel Obchodní akademie Václav Pavelka. Celou akci doprovázel pěvecký sbor Orlice.
[Text vznikl na základě článku: Kamil Zdrálek, Tomáš Garrigue Masaryk a Kostelec nad Orlicí; za poskytnuté fotografie děkujeme Obchodní akademii v Kostelci nad Orlicí a jejímu řediteli Václavu Pavelkovi.]