Ruský spisovatel Lev Nikolajevič Tolstoj zemřel 20. listopadu 1910. T. G. Masaryk, který jej naposledy navštívil téhož roku na jaře, byl vyzván k přednášce v divadle Urania (Uraniastrasse č. 1). Své „osobní vzpomínky na Tolstého“ pronesl německy 20. 12. 1910 před vyprodaným sálem. Podle Vídeňského deníku se dostavili „zástupci všech Slovanů, Češi, Poláci a Jihoslované, ale hovoru německého bylo nejvíc slyšeti“. (Prof. dr. Masaryk o Tolstém, Vídeňský deník, 22. 12. 1910, č. 291, s. 2-3.)
Přednášky si všímal i českojazyčný vídeňský tisk – „Masarykova přednáška měla svých oslňujících momentů tam, kde nemluvil pouze o Tolstém, ale i o ruské literatuře vůbec a o jejích základních, veškeré lidstvo zajímajících problémech,“ napsal v Dělnických listech Emil Saudek. Zachytil také Masarykovo tvrzení, že díky němu přestal Tolstý kouřit: „Byl vegetariánem, když ho navštívil Masaryk ponejprv, ale kouřil ještě. Masaryk ho upozornil, že by tedy také neměl kouřit. Přisvědčil a od té doby nekouřil.“ (Emil Saudek: Masaryk o Tolstém, Dělnické listy, 27. 10. 1910, č. 294, s. 1–2.)
Mezi vídeňskými Čechy se měla rozvinout debata o tom, zda se přednáška měla konat v němčině. „Nechť tedy společnost vídeňská dá se poučiti o Slovanu Slovanem, … českým učencem,“ poznamenal k tomu Vídeňský deník. (Přednáška prof. Masaryka v Uranii, Vídeňský deník, 23. 12. 1910, č. 292, s. 3.)
[autor: Lucie Merhautová, fotografie: Lucie Merhautová]