Kromě studia se Masaryk v Lipsku účastnil i bohatého kulturního a vědeckého života. Navštěvoval divadla a operu, kde ho uchvátila romantická hudba Richarda Wagnera. Často zavítal na večerní přednášky a diskuse pořádané Akademickým filozofickým spolkem (Der Akademisch-Philosophische Verein zu Leipzig).
Ze setkání tohoto spolku pochází i snímek Masaryka s lipskými přáteli z roku 1876, který se zajímavě podobá na o deset let starší snímek, na kterém je v podobné konstelaci jako Masaryk zachycen v Lipsku Friedrich Nietzsche ve Filologickém spolku (Philologischer Verein).
V Akademickém filozofickém spolku Masaryk osobně poznal jeho zakladatele, tehdy ještě málo známého mladého filozofa Richarda Avenaria, a také svého moravského krajana Edmunda Husserla, jenž v Lipsku studoval matematiku a na Masarykovu radu se vydal studovat filozofii do Vídně k Franzi Brentanovi. Ve spolku pronesl Masaryk v prosinci 1876 přednášku o sebevraždě, tomuto tématu se následně věnoval ve své habilitační práci, již obhájil ve Vídni v březnu 1879.
[autor: Milan Hanyš, fotografie převzaty z publikace: Čtění o TGM. Literatura - člověk - svět (1910-1939), Lucie Merhautová - Luboš Merhaut (eds.), Praha 2017, s. 118-119.]