Na počátku první světové války, v září a v říjnu 1914, Masaryk dvakrát navštívil Rotterdam v tehdy neutrálním Nizozemsku. Snažil se získat potřebné informace o mezinárodní konstelaci a válečných cílech a plánech mocností Dohody.
Na první cestu se vydal 12. 9. 1914. Doprovázel svou švagrovou Esperanzu Garriguovou, navracející se do Spojených států, k lodi do Rotterdamu. Od 14. do 24. 9. byl ubytován v rotterdamském hotelu „Weimar“. Zejména usiloval o setkání s britským novinářem Henry Wickhamem Steedem, jenž patřil k nejinformovanějším žurnalistům a měl kontakty v nejvyšších politických kruzích. K tomu však nedošlo, protože Masarykovy listy adresované do Anglie přišly kvůli válečné cenzuře pozdě.
Další Masarykova návštěva Rotterdamu (opět s ubytováním v hotelu „Weimar“) se uskutečnila ve dnech 14.–28. 10. 1914. Místo Wickhama Steeda, zaneprázdněného prací v novinách, přijel za Masarykem britský historik R. W. Seton-Watson. Jejich setkání představovalo jedno z přelomových v této fázi války. Na základě vzájemných diskusí vypracoval pak Seton-Watson memorandum The Future of Bohemia (Budoucnost Čech), které analyzovalo válečnou situaci, vysvětlovalo pozici českého národa a předložilo maximální program předpokládaného budoucího nezávislého českého státu (království), podmíněného porážkou Německa. Během tohoto pobytu Masaryk navštívil také Amsterdam, hrob J. A. Komenského v Naardenu a Haag, kde si vyzvedl peněžní zásilku, kterou dostal od českoamerických krajanů a amerického průmyslníka a mecenáše Charlese Crana na podporu své zamýšlené odbojové činnosti.
V pokoji č. 106 hotelu „Weimar“, ve kterém Masaryk při obou svých pobytech bydlel, byl v meziválečném období umístěn jeho portrét. V květnu 1940 byl hotel zcela zničen při německém leteckém útoku. V říjnu 2015 byl nedaleko místa, kde stála jeho budova, odhalen pomník, připomínající Masarykovy pobyty. Má podobu sloupu, na kterém je podobizna T. G. Masaryka, pod níž je umístěn informační text v holandštině, češtině, slovenštině a angličtině:
„Až do bombardování v květnu 1940 stále na protejším břehu hotel Weimar. Právě v něm v říjnu 1914 formuloval filozof a politik T. G. Masaryk svou představu uspořádání střední Evropy. Ta byla dále předložena zástupcům Dohody. Masarykova vize se naplnila a po první světové válce vznikla Československá republika. V letech 1918–1935 byl T. G. Masaryk jejím prvním prezidentem.“
Vrchol pomníku tvoří mapa meziválečného Československa. Návštěvník se může podívat kukátkem na protější břeh a uvidí historický pohled na hotel Weimar. O realizaci pomníku se zasloužili bývalý velvyslanec Nizozemského království v ČR Jan Henneman a spisovatel Pieter Goedhart; navrhl jej Hans Citroen a vyrobila slévárna HVH v Horní Kalné. Masarykovy pobyty v Nizozemí po roce 1989 zpopularizoval Gert Andeweg.
[autorka: Dagmar Hájková, fotografie: Dagmar Hájková]