Masarykův ústav a archiv Akademie věd České republiky - Tomáš Garrigue Masaryk


Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast

Mexico City

Pomník a busta T. G. Masaryka

V hlavním městě Spojených států mexických se nachází nejenom třída Prezidenta Masaryka, ale i jeho pomník. Záměr na jeho umístění vznikl v krajanských kruzích už v roce 1968. Po revoluci v roce 1989 byl oživen a začalo se o něm jednat. Na konci devadesátých let se do této aktivity významně vložil Československý ústav zahraniční, zabývající se spoluprací s českými krajanskými spolky a sdruženími ve světě. Projekt pomníku T. G. Masaryka v Mexico City podporovala česká ambasáda, řada ministrů a pražský magistrát.

 

V roce 1999 bylo vyjednáno jeho umístění na samotné třídě Prezidenta Masaryka v místě původní kašny. Byl získán souhlas památkářů a souhlas se zahájením samotné stavby. Město Praha později na oplátku schválilo návrh na pojmenování parku na Praze 6 jménem někdejšího mexického prezidenta Lázara Cárdenase. Díky podpoře pražského magistrátu se podařilo získat i sochu T. G. Masaryka. Rada města v čele s primátorem Janem Kaslem projekt památníku pro Mexiko ocenila a schválila návrh věnovat hlavnímu městu Mexika zvětšenou kopii sochy autora Otakara Španiela. Stejná socha byla instalována v březnu 2000 na Hradčanském náměstí ke 150. výročí narození T. G. Masaryka. Na stavbu pomníku byla vypsána i mezinárodní sbírka, která zajistila prostředky na přepravu sochy v dubnu 2000 a na projekt pomníku.

 

Socha obklopená květy v českých národních barvách a pamětní deska byly slavnostně odhaleny ve státní svátek dne 28. října 2000 společně pražským primátorem Kaslem a předsedkyní vlády hlavního města Mexika Rosarií Robles. Primátor Kasl současně předal donační listinu k soše.   

 

V prosinci 2000 byla v obchodním domě na stejné ulici odhalena ještě busta T. G. Masaryka. Jedná se o kopii bronzové busty českého sochaře Josefa Mařatky, která je umístěna ve středu hlavní vstupní pasáže na sloupu ze zeleného mramoru.

 

[autor: Jakub Štofaník na základě textu T. G. Masaryk v Mexiku]