Masarykova návštěva byla součástí větší cesty po Středomoří. Do Jeruzaléma přijel z Egypta 8. dubna 1927 ráno za silného deště. Návštěva Galileje, Jeruzaléma a řady biblických míst byla pro něho silným duchovním zážitkem a jedním z vrcholů celého zájezdu.
T. G. Masaryk se svým doprovodem vyjel dne 9. března 1927 z Prahy. Přes Marseille doplul lodí do Alexandrie a navštívil Káhiru, Luxor, Asuán, a Suezský průplav. Doprovázeli ho jeho dcera, Alice Masaryková, markýza Giuliana Benzoni, Dr. Renée Mladějovská (sekretářka A. Masarykové), lékař Adolf Maixner, osobní sekretář Vladimír Kučera a dva českoslovenští policejní agenti, vrchní inspektor Lehrer a inspektor Maršík, dále komorník Hůza a komorná Seidlová. Celá skupina se v Jeruzalémě ubytovala ve františkánském hospici Notre Dame. K doprovodu se připojili také československý konzul v Egyptě Vladimír Hurban a konzul s mandátem pro Palestinu Vladimír Fric. Po dni oddychu začal Masaryk objevovat město a přijímat návštěvy. Mezi prvními se setkal s latinským patriarchou Luigim Barlassinou. V Jeruzalémě dvakrát obědovali na československém konzulátu, kde zaměstnávali ruskou kuchařku. Po prvém obědě (boršč a pirohy) se Masaryk na konzulát na oběd rozhodl vrátit i další den.
Do Starého města vstoupil Masaryk 9. dubna ráno Jaffskou bránou, kde ho uvítal náměstek britského vysokého komisaře v Palestině Stewart Symes a starosta Jeruzaléma Ragheb bej Našašibi. Masaryk s doprovodem si prohlédli chrám Božího hrobu a pak obešli Chrámovou horu, kde navštívili Skalní dóm a mešitu Al Aksa. Následně byl přijat zástupci nejvyšší muslimské rady Kasimem Pašou a muftím Hadž Amínem al-Husajním. Odpoledne prezident navštívil československou židovskou komunitu v Jeruzalémě ve čtvrti Mea Šearim, kde byl nadšeně uvítán.
„Odpoledne navštívil pan president československou izraelitskou kolonii v Jerusalémě. – Četné obecenstvo, shromážděné v ulicích a před budovou kolonie, zdravilo presidenta potleskem a voláním ,slávaʻ. Na budově byl veliký český a hebrejský nápis, provedený ve státních barvách: ,Ať žije president Masarykʻ. Vrchní rabín Sonnenfeld, rodák slovenský, uvítal presidenta v místnosti, zdobené československými vlajkami, nabídl presidentovi pohoštění, a jménem obce odevzdal mu hebrejsky psaný pozdrav ve skvostném pouzdře z filigránového stříbra.“
cit. President Masaryk v Jerusalémě. České Slovo, 1927, č. 87, 12. 4., s. 2.
Ze židovské ortodoxní čtvrti odjel do Velké synagogy, kde se setkal s jeruzalémským vrchním rabínem a významným myslitelem Abrahámem Izákem Kookem. Popoledni odjel s doprovodem auty do Betléma. Masarykovým průvodcem byl během pobytu filozof Hugo Bergmann, zakladatel a ředitel Židovské národní a univerzitní knihovny a pozdější rektor Hebrejské univerzity v Jeruzalémě. V jeho doprovodu 10. dubna 1927 Masaryk navštívil knihovnu v jeruzalemském novém městě a Hebrejskou univerzitu, kde si prohlédl chemický, mikrobiologický a judaistický ústav.
Z jeruzalémských křesťanských památek navštívil chrám Nanebevstoupení a ruský ortodoxní kostel a klášter Marie Magdalské na Olivové hoře, kde se setkal i s jeho abatyší. 11. dubna podnikl výlet k Mrtvému moři, Jordánu a do Jericha. Následující den Jeruzalém opustil a odjel s celým doprovodem do Tel Avivu.
[autor: Jakub Štofaník, fotografie: ÚTGM]