Během jara roku 1889 uskutečnili T. G. Masaryk, žamberský rodák profesor Eduard Albert (1841-1900) a spisovatel Jaroslav Vrchlický (1853-1912) výlet stopující českobratrskou tradici v Kunvaldu a okolí. Asi kilometr za obcí Kunvald (v lokalitě mezi silnicí z Kunvaldu do Klášterce nad Orlicí a tzv. Předním dolem) se trojici podařilo na základě topografických pramenů identifikovat tehdy již vyschlý potůček zvaný Jordán a studánku zasypanou ve 40. letech 19. století, z níž stružka kdysi vyvěrala. Jednalo se o místo, které sehrávalo významnou úlohu v biblické imaginaci českých bratří. Jednota bratrská zde po vzoru Jana Křtitele a předovýchodní řeky Jordán křtila své stoupence.
Dnes je lokalita Jordán zastavením na naučné stezce „Po stopách jednoty bratrské“. Původní genius loci (narušený již v dobách Masarykovy návštěvy) utrpěl další ránu v 70. letech 20. století v souvislosti s meliorací okolních polí. Současný Jordán je skupinou stromů tvořících malý hájek uprostřed rozlehlých polností. Nově bylo místo upraveno roku 1992 a do současné podoby poté roku 2017.
Objevení lokality ze strany Alberta, Masaryka a Vrchlického připomíná pamětní cedule s nápisem v české, anglické a německé jazykové mutaci.
[autor: Milan Scholz, informace převzaty s drobnými úpravami ze studie Scholz, Milan: T. G. Masaryk v kraji českých bratří. Prázdniny v Klášterci nad Orlicí roku 1890 a další pobyty v podorlickém regionu (1888-1890) aneb TGM na cestě k české otázce. ČAS. Časopis Masarykova demokratického hnutí, roč. 31, č. 142, duben-červen 2023, s. 2-18, fotografie Milan Scholz]