Masarykův příjezd do Chicaga 5. května 1918 proběhl v době, kdy se americká vláda rozhodovala, jakým způsobem podpoří hnutí slovanských národů za svobodu. Chicagské uvítání tak mělo představit americkým úřadům a veřejnosti politický význam T. G. Masaryka. Akci připravilo České národní sdružení v Chicagu pod vedením Ludvíka Fishera. Vojta Beneš po válce vzpomínal, jak se sdružení na přivítání chystalo od chvíle, kdy přišla zpráva, že Masaryk dorazil do Ameriky. Okamžitě se zrodil nápad uspořádat ohromnou uvítací akci.
T. G. Masaryk do Chicaga dorazil z Vancouveru, kam doplul lodí z Tokia. Ve městě, kde žila rozsáhlá česká komunita, ho čekalo velkolepé přivítání. Od nádraží až do hotela Blackstone, kde byl T. G. Masaryk ubytován, byly plné ulice lidí - slavnostní průvod čítal přibližně 40 tisíc lidí. Do chicagských ulic kvůli němu přišlo údajně na 200 tisíc osob. Zástupci spolků se spolkovými prapory vítali Masaryka před vstupem do hotelu. Na akci byli pozváni významní hosté, mezi nimi i historik a rektor Chicagské univerzity Harry Pratt Judson, Masaryk na jeho projev reagoval vděčností a odkazem na svůj pobyt v roce 1902:
„Pán profesor Judson, nazvali ste nás, Čechov a Slovákov, dobrými občanmi tejto zeme a uisťujem vás, že sme takými. Prečo? Nie je to jedine chlieb, ktorý sme sem prišli hľadať do tejto slobodnej zeme, je to tiež niečo iného, vznešenejšieho, je to sloboda a neodvislosť, ktorá tvorí drahý základ Ameriky.“ (Válka a revoluce III. Články, memoranda, přednášky, rozhovory 1918, s. 60-61)
Dne 8. května 1918 o 10:00 odjel T. G. Masaryk do Washingtonu, kde se chtěl setkat s prezidentem W. Wilsonem.
[autor: Viktor Pavlíček, fotografie: ÚTGM]