Masarykův ústav a archiv Akademie věd České republiky - Tomáš Garrigue Masaryk


Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast

T. G. Masaryk v Úpici 11. 7. 1926

T. G. Masaryk v Úpici 11. 7. 1926

Zaplněné úpické náměstí očekává příjezd prezidenta Masaryka

Zaplněné úpické náměstí očekává příjezd prezidenta Masaryka

Továrník Richard Morawetz doprovází prezidenta Masaryka

Továrník Richard Morawetz doprovází prezidenta Masaryka

Před školku Richarda Morawetze

Před školku Richarda Morawetze

Úpice

Návštěva T. G. Masaryka

Návštěva prezidenta Masaryka byla součástí cesty po severovýchodních Čechách. Oznámená byla z Kanceláře prezidenta republiky na konci června 1926 a vejít se časové měla mezi všesokolský slet a odjez na letní pobyt do slovenských Topoľčianek. Tato cesta se připravovala už delší dobu a její původní program byl změněn a značně omezen. Úpice, z které podnět k této návštěvě vyšel, byla do programu zájezdu prezidenta zahrnuta. Okamžitě po oznámení blížící se návštěvy prezidenta začaly horlivé přípravy k jeho srdečnému uvítání.

 

T. G. Masaryk vyjel z Prahy dne 10. července 1926 vlakem do Chlumce nad Cidlinou. Odtud jel autem do Hořic, Miletína, Dvora Králové n. L. a do Lázní Velichovek, kde přenocoval. 11 července pokračoval autem do Josefova, kde se konala přehlídka vojenské posádky, a do Jaroměře k prohlídce krajinské výstavy. Poté zamířil do České Skalice a Úpice.

 

Do Úpice dorazil prezident s rozsáhlým doprovodem v neděli 11. července 1926 v 18.00. V Úpici od hranic města až do náměstí stálo četné obecenstvo, které radostně vítalo prezidenta, přijíždějícího se svou družinou od Zálesí přes Sychrov, ulicí Svatopluka Čecha, Žižkovou a Husovou ulicí na náměstí. Prezident Masaryk jel za pěkného počasí v polootevřeném automobilu mírným tempem, takže obecenstvo jej dobře vidělo.

 

Úpice byla velmi krásně vyzdobena. Na slavnostní bráně na Sychrově u „Benešky“, směrem od Zálesí, byl nápis: „Vítej, osvoboditeli!“ Na druhé straně brány: „Naši lásku a oddanost za Tvoje oběti a práci pro národ.” Před mostem Svatopluka Čecha stála druhá brána s nápisy: „Za tvým jasným příkladem!” a „Poctivou a rozumnou politiku.” U staré radnice na náměstí byla postavena slavobrána s nápisy: „Pravda vítězí” a „Sociální spravedlnost.” U lékárny byla čtvrtá brána s nápisy: „Humanitou a demokracií k lidství,“ na straně k Trutnovu pak: „Buďte nám vítáni hraničáři!”

 

Ulice, jimiž pak prezident projížděl, byly proměněny v hotové aleje. Veškeré domy zde byly vyzdobeny chvojím, kvítím, množstvím státních vlaječek, prapory v národních barvách a nápisy: „Vítáme tě, tatíčku!” apod. Nákladně byla vyzdobena nová radnice a okresní dům. Na náměstí byli seskupeni občané, školní mládež a spolky ve špalír, jímž prezident prošel. Zde se zastavil u skupiny kominíků, mezi nimiž byl malý chlapeček v kominické uniformě, který se panu prezidentovi zvláště líbil. Byl to malý Pepa Mach. Za školní mládež úpickou oslovili pana prezidenta Jaruška Mílová a František Stejskal. Poté promluvil starosta města Švec.

 

Masarykovi byli představeni zástupci úřadů samosprávných, státních, církevních, předsedové politických organizací a spolků, jakož i zástupci českých spolků z Trutnovska.

 

Za legionáře promluvil krátce jejich delegát Souček, s nímž pan prezident pohovořil. Poté jménem spolku paní a dívek českých v Trutnově podala paní Švihovská panu prezidentovi kytici a odevzdala album Masarykova sociálního a zdravotního domu s přáním, aby prezident navštívil také jednou Trutnov. Jménem Sokolstva na pomezí promluvil starosta I. okrsku Jiráskovy sokolské župy Podkrkonošské, br. Jindra Vlček. Komunisté se oficiálně k uvítání nedostavili.

 

Po uvítání se odebral prezident do Morawetzova domu čp. 11 na náměstí, kde byl ubytován a také zde přenocoval. S továrníkem Richardem Morawetzem se velmi dobře znal už z dob předválečných a pojilo ho s ním přátelství. Po krátkém odpočinku se prezident zúčastnil v Morawetzově vile večeře, kterou pořádala městská rada.  

 

12. července 1926 krátce před 9.00 vyjel prezidentův průvod z náměstí v Úpici směrem k dětským jeslím továrníka Richarda Morawetze na Sychrově. Pan prezident se o moderní ústav neobyčejně zajímal, prošel všemi místnostmi a poděkoval za výklad učitelkám. Z Úpice odjel autem přes Zálesí, Batňovice a Rtyni do Červeného Kostelce a Hronova, kde navštívil spisovatele Aloise Jiráska.

 

[autor: Milan Ježek, na základě knihy Vilém Schreiber, Pamětní kniha města Úpice, fotografie: Městské muzeum a galerie J. W. Mezerové Úpice]

 

Prezident v rozhovoru s ošetřovatelkami, vlevo Jan Masaryk

Prezident v rozhovoru s ošetřovatelkami, vlevo Jan Masaryk

Prezident Masaryk mezi dětmi v Morawetzově školce

Prezident Masaryk mezi dětmi v Morawetzově školce