Masarykův ústav a archiv Akademie věd České republiky - Tomáš Garrigue Masaryk


Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast

Úpičtí v roce 1945 přivážejí bronzovou sochu T. G. Masaryka z Hořic

Úpičtí v roce 1945 přivážejí bronzovou sochu T. G. Masaryka z Hořic

Jan Masaryk při odhalení sochy T. G. Masaryka 9. května 1946 v Úpici

Jan Masaryk při odhalení sochy T. G. Masaryka 9. května 1946 v Úpici

Odhalení sochy T. G. Masaryka v Úpici 9. května 1946

Odhalení sochy T. G. Masaryka v Úpici 9. května 1946

28. října 2018 odhalení nové sochy T. G. Masaryka v Úpici

28. října 2018 odhalení nové sochy T. G. Masaryka v Úpici

Úpice

Pomník T. G. Masaryka

Návrh na postavení pomníku T. G. M. podal na jaře roku 1938 ve schůzi Rodičovského sdružení Masarykovy školy na Lánech Václav Hort, skladník konsumu. Byl ustaven výbor pro postavení pomníku, kde zasedali: Josef Kosina, ředitel měšťanské školy, Alois Urban, řídící učitel, Václav Hort, skladník, Augustin Kábrt, úředník sychrovské přádelny, Oldřich Stanislav, tovární zřízenec a legionář; městskou radu zastupovali: P. František Janíček, Jaroslav Metelka starší a starosta Bohumil Vykus, jenž byl pověřen předsednictvím výboru.

 

Vypracování návrhu na pomník bylo zadáno akademickému sochaři Josefu Bílkovi z Hořic, architektonickou úpravu navrhl jeho spolupracovník arch. Boh. Holý z Prahy. Pomník měl být odhalen na úpickém náměstí 28. října 1938. Bronzový pomník byl vysoký 3 m, váhy asi 12 q a k tomu patřily dvě mísy pro řecké ohně. Vše bylo v Praze včas odlito a připraveno k převozu do Úpice.

 

Kritické politické události na podzim roku 1938 však zmařily převezení a vztyčení Masarykova pomníku v plánovaném termínu. Po 15. březnu 1939 vyvstala otázka, kam pomník ukrýt, aby se nedostal do rukou Němců. Celá akce byla řízena v tiché dohodě s omezeným počtem členů výboru, aby nebylo ohroženo moc lidí. Pro další postup byli stanoveni Bohumil Vykus, Václav Hort a Augustin Kábrt. Dne 4. května 1939 se sešli s akad. sochařem Josefem Bílkem a provedli s ním vyúčtování za sochu. Větší starost měli, jak zabezpečit pomník před Němci. Podnikatelská firma Franta Anýž v Praze, která sochu a mísy odlila, velmi naléhala, aby si úpičtí z jejich závodu hotové předměty odvezli.

 

Se sochařem Bílkem se dohodli, že by nebylo dobré sochu odvézt do Úpice. Úkolu se zhostil Václav Hort, který v Praze pomník převzal a s vědomím sochaře Bílka ho uložil do kůlny u stavitele Josefa Poura v Hořicích. Veškerý písemný materiál, týkající se pomníku, byl pak v Úpici uschován nebo zničen. Za války se podařilo pomník utajit i před německými úřady. Starosta Vykus, jim oznámil, že pro rychlý spád politických událostí v roce 1938 pomník zhotoven vůbec nebyl.

 

Kritické chvíle nastaly roku 1942, v době heydrichiády. Sochař Bílek byl po několik měsíců držen v kriminále gestapa v Hradci Králové. Způsob vyšetřování nasvědčoval tomu, že se pátrá po pomníku T. G. Masaryka, o němž snad policejní orgány dostaly zprávu, že je ukryt v Hořicích. Díky nepředstavitelné statečnosti několika lidí přečkal pomník v Hořicích válečnou dobu v kůlně, těsně u chodníku značně frekventované ulice. Hned po válce si úpičtí z Hořic pomník odvezli. Pro technické překážky však byl na náměstí vztyčen až 9. května 1946.

 

Bronzová socha T. G. Masaryka vydržela na úpickém náměstí pouhých 7 let. V roce 1953, v souvislosti s celostátní kampaní proti „masarykismu“, se v Úpici stranické orgány rozhodly sochu T. G. M. zničit. Komunisté v Úpici svolali dne 9. července 1953 poradu, kde se ustanovila speciální komise, která měla pod krycím názvem Akce M (Masaryk) vše připravit a realizovat. Ideologická kampaň probíhající v závodech, městském rozhlase, pomocí letáků atd. měla Masaryka před pracujícími zdiskreditovat, následkem čehož měli lidé sami žádat o odstranění jeho sochy z náměstí. Štvavá protimasarykovská kampaň probíhající podle předem připravených pokynů však nezaznamenala u občanů mnoho úspěchů. V podstatě byla vedena jen pro formu, neboť již dávno bylo o odstranění sochy rozhodnuto.

 

Socha T. G. Masaryka byla z náměstí odstraněna 22. července 1953 a následně odvezena do slévárny železa v Pilníkově, kde byla rozřezána a měla být roztavena. Jak se ale ukázalo, nebylo to technicky možné, a proto byla jednotlivá torza odvezena do Prahy, snad k firmě ZUKOV na Maniny. Ještě řadu let po odstranění sochy T. G. Masaryka přinášeli úpičtí občané v jeho výročních dnech na místo, kde socha stávala, kytičky.  

 

28. září 2018 byla na náměstí T. G. M. znovu po 65 letech odhalena socha T. G. Masaryka. Sochu zhotovil z umělého kamene, ve stejné velikosti jako byla socha předešlá, akademický sochař a restaurátor Jaroslav Jelínek ze Zalešan. Stojí na původním podstavci, na kterém stála i bronzová socha T. G. M., odstraněná v roce 1953. Podstavec se podařilo dohledat v urnovém háji v Úpici, pomocí techniky ze země uvolnit a odvézt k opravě.

 

[autor: Milan Ježek, fotografie: Městské muzeum a galerie J. W. Mezerové Úpice]