Masarykův ústav a archiv Akademie věd České republiky - Tomáš Garrigue Masaryk


Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast

Na mapě přibývají prezidentské cesty T. G. Masaryka

001a.jpg

Prezidentské cesty měly zejména ve dvacátých letech 20. století státotvornou funkci, pomáhaly vytvářet československou identitu. Často trvaly několik dní a byly pečlivě připravovány jak ze strany Kanceláře prezidenta republiky, tak na straně místní správy. Prezidenta Masaryka doprovázeli představitelé vlády, syn Jan či dcery Alice nebo Olga, zástupci tisku, fotografové či filmový štáb. Na stovkách míst byl slavnostně vítán jako "prezident osvoboditel" místními zastupiteli, spolky a obyvateli. Návštěvy nezřídka měnily tvář obcí - byly opravovány silnice, náměstí či stavby, návštěvy poté připomínaly pamětní desky nebo pomníky.

 

Podle záznamů prezidentské kanceláře absolvoval T. G. Masaryk více než devadesát prezidentských cest po území Československa. V roce 2019 budeme pokračovat v jejich mapování.

 

Uvítáme veškerou textovou a obrazovou dokumentaci Masarykových prezidentských cest a jejich připomínání, zejména v menších obcích! Neváhejte nás kontaktovat na emailu tgm@mua.cas.cz.

   

 

Seznam prezidentských cest

Vyhledat místo
Datum Cíl cesty
3. květen 1919 Mladá Boleslav
17. květen 1919 Beroun
17. květen 1919 Králův Dvůr
17. květen 1919 Rokycany
17. květen 1919 Plzeň
11. říjen 1919 Koloděje
11. říjen 1919 Lhota pod Libčany
11. říjen 1919 Kukleny
11. říjen 1919 Hradec Králové
11. říjen 1919 Plačice
5. červen 1920 Písek
15. červen 1920 Heřmanův Městec
15. červen 1920 Chrudim
15. červen 1920 Čáslav
15. červen 1920 Kutná Hora
15. červen 1920 Ždánice
24. září 1920 Příbram
24. září 1920 Březové Hory
24. září 1920 Stříbrná Huť
10. září 1921 Slaný
10. září 1921 Motyčín
16. září 1921 Skalice
16. září 1921 Boskovice
16.-18. září 1921 Brno
18.-19. září 1921 Olomouc
18. září 1921 Vyškov
18. září 1921 Prostějov
18. září 1921 Velký Týnec
19. září 1921 Přerov
19. září 1921 Hulín
19. září 1921 Staré Město
19. září 1921 Hodonín
19. září 1921 Břeclav
19.-20. září 1921 Bratislava
20. září 1921 Trenčín
20. září 1921 Žilina
20.-21. září 1921 Turčiansky sv. Martin
21. září 1921 Bystrička
21. září 1921 Ružomberok
21. září 1921 Liptovský sv. Mikuláš
21. září 1921 Štrba
21. září 1921 Poprad
21. září 1921 Spišská Nová Ves
21.-22. září 1921 Košice
22. září 1921 Michalovce
22. září 1921 Užhorod
22.-23. září 1921 Nové Mesto nad Váhom
23. září 1921 Lubiňa
23. září 1921 Stará Turá
23. září 1921 Myjava
23. září 1921 Brezová
23. září 1921 Košariská
2. říjen 1921 Plzeň
22. říjen 1921 Obrubce-Martinice
22. říjen 1921 Sobotka
22. říjen 1921 Jičín
17. září 1922 Semily
17. září 1922 Turnov
17. září 1922 Hrubá Skála
17. září 1922 Lázně Sedmihorky
23. září 1922 Kutná Hora
23. září 1922 Nová Lhota
23. září 1922 Čáslav
23.-24. září 1922 Pardubice
24. září 1922 Holice
24. září 1922 Dobříkov
28. září 1922 Mělník
2. květen 1923 Plzeň
2.-3. květen 1923 Domažlice
3. květen 1923 Klatovy
3. květen 1923 Točník
9. květen 1923 Poděbrady
8. srpen 1923 Kremnica
8. srpen 1923 Mošovce
8.-10. srpen 1923 Turčiansky sv. Martin
10. srpen 1923 Nemecké Pravno
10. srpen 1923 Prievidza
12. srpen 1923 Nitra
25. srpen 1923 Banská Hodruša
25. srpen 1923 Banská Štiavnica
25. srpen 1923 Radvaň nad Hronom
25. srpen 1923 Banská Bystrica
25.-26. srpen 1923 Sliač
26. srpen 1923 Zvolen
26. srpen 1923 Levice
10. červenec 1926 Velký Osek 
10. červenec 1926 Chlumec nad Cidlinou
10. červenec 1926 Nový Bydžov
10. červenec 1926 Ostroměř
10. červenec 1926 Hořice
10. červenec 1926 Miletín
10. červenec 1926 Dvůr Králové
10.-11. červenec 1926 Lázně Velichovky
11. červenec 1926 Josefov
11. červenec 1926 Jaroměř
11. červenec 1926 Česká Skalice
11. červenec 1926 Rtyně
11.-12. červenec 1926 Úpice
12. červenec 1926 Sychrov
12. červenec 1926 Červený Kostelec
12. červenec 1926 Horní Kostelec
12. červenec 1926 Hronov
12. červenec 1926 Náchod
12.-13. červenec 1926 Nové Město nad Metují
13. červenec 1926 Bohuslavice
13. červenec 1926 Pohořelice
13. červenec 1926 Opočno
13. červenec 1926 Dobruška
13. červenec 1926 Chábory
13. červenec 1926 Bílý Újezd
13. červenec 1926 Ještěnice
13. červenec 1926 Solnice
13. červenec 1926 Rychnov nad Kněžnou
13. červenec 1926 Slemeň
13. červenec 1926 Synkov
13. červenec 1926 Častolovice
13. červenec 1926 Kostelec nad Orlicí
17. červenec 1926 Krušovice
17. červenec 1926 Rakovník
9. červen 1928 Brno
11. červen 1928 Brno Žabovřesky, Komín, Bystrc
11. červen 1928 hrad Veveří
13. červen 1928 Rosice
13. červen 1928 Zastávka
13. červen 1928 Popovice
13. červen 1928 Rapotice
13. červen 1928 Kralice
13. červen 1928 Náměšť nad Oslavou
13. červen 1928 Vladislav
13. červen 1928 Třebíč
13. červen 1928 Štěmechy
13. červen 1928 Předín
13. červen 1928 Telč
13. červen 1928 Nová Říše
13. červen 1928 Želetava
13. červen 1928 Moravské Budějovice
13. červen 1928 Jaroměřice
13. červen 1928 Myslibořice
13. červen 1928 Hrotovice
13. červen 1928 Moravský Krumlov
13. červen 1928 Ivančice
17. červen 1928 Medlánky
17. červen 1928 Ivanoviice u Brna
17. červen 1928 Česká
17. červen 1928 Čebín
17. červen 1928 Hradčany
17. červen 1928 Tišnov
17. červen 1928 Předklášteří
17. červen 1928 Borač
17. červen 1928 Doubravník
17. červen 1928 Nedvědice
17. červen 1928 Hrad Perštýn
17. červen 1928 Bystřice pod Pernštýnem
17. červen 1928 Nové Město na Moravě
17. červen 1928 Slavkovice
17. červen 1928 Žďár
17. červen 1928 Ostrov
17. červen 1928 Rousměrov
17. červen 1928 Sklenná
17. červen 1928 Křižanov
17. červen 1928 Velké Meziříčí
17. červen 1928 Velká Bíteš
17. červen 1928 Přibyslavice
17. červen 1928 Domašov
17. červen 1928 Horní Říčky
17. červen 1928 Troubsko
17. červen 1928 Bosonohy
20. červen 1928 Mikulov
20. červen 1928 Valtice
20. červen 1928 Poštorná
20. červen 1928 Charvátská Nová Ves
20. červen 1928 Pavlov
22. červen 1928 Mušov
23. červen 1928 Vyškov
23. červen 1928 Křenovice
23. červen 1928 Kroměříž
23. červen 1928 Hulín
23. červen 1928 Třebětice
23. červen 1928 Všetuty
23. červen 1928 Holešov
23. červen 1928 Bystřice pod Hostýnem
23. červen 1928 Valašské Meziříčí
23. červen 1928 Hodslavice
23. červen 1928 Frenštát pod Radhoštěm
23. červen 1928 Hora Radhošť
23. červen 1928 Pustevny
24. červen 1928 Trojanovice
24. červen 1928 Rožnov pod Radhoštěm
24. červen 1928 Zubří
24. červen 1928 Zašová
24. červen 1928 Krásno
24. červen 1928 Žabárna
24. červen 1928 Jablunky
24. červen 1928 Vsetín
24. červen 1928 Vizovice
24. červen 1928 Zlín
26. červen 1928 Brno
28. červen 1928 Hrušovany
23. květen 1929 Bohdaneč
23. květen 1929 Pardubice
23. květen 1929 Kunětická hora
23. květen 1929 Dašice
23. květen 1929 Komárov
23. květen 1929 Dolní Roveň
24. květen 1929 Holice
24. květen 1929 Hradec Králové
24. květen 1929 Nechanice
16. červen 1929 Řečkovice
16. červen 1929 Milonice
16. červen 1929 Boskovice
16. červen 1929 Jevíčko
16. červen 1929 Chornice
16. červen 1929 Trnávka
16. červen 1929 Hrad Bouzov
16. červen 1929 Litovel
16. červen 1929 Náměšť
16. červen 1929 Smržice
16. červen 1929 Prostějov
16. červen 1929 Brodek
20. červen 1929 Brno
21. červen 1929 Pohořelice
21. červen 1929 Miroslav
21. červen 1929 Znojmo
21. červen 1929 Citonice
21. červen 1929 Popelno
21. červen 1929 Bítov
21. červen 1929 Vranov
21. červen 1929 Liliendorf
21. červen 1929 Šumvald
21. červen 1929 Ústí nad Orlicí
21. červen 1929 Střelice
21. červen 1929 Německá Rybná
30. červen 1929 Tábor
6. červenec 1929 Plzeň
9. červenec 1929 Choceň
9. červenec 1929 Dobříkov
9. červenec 1929 Vysoké Mýto
9. červenec 1929 Litomyšl
9. červenec 1929 Janov
9. červenec 1929 Svitavy
29. srpen 1929 Kroměříž
26. červen 1930 Brno
26. červen 1930 Rajhrad
5. červenec 1930 Frýdek-Místek
5. červenec 1930 Dolní Tošanovice
5. červenec 1930 Hnojník
6. červenec 1930 Třinec
6. červenec 1930 Český Těšín
6. červenec 1930 Karviná
6. červenec 1930 Fryštát
6. červenec 1930 Doubrava
6. červenec 1930 Orlová
6. červenec 1930 Bohumín
4. září 1930 Poprad
4.-6. září 1930  Tatranská Lomnica
5. září 1930 Levoča
5. září 1930 Kežmarok
5. září 1930 Veľká Lomnica
12. září 1930 Zlaté Moravce
12. září 1930 Kozárovce
12. září 1930  Potor
12. září 1930  Dolná Strehová
12. září 1930  Zvolen
12. září 1930  Dobrá Niva
12. září 1930 Sás
12. září 1930 Plešovce
12. září 1930 Lešť
12. září 1930 Modrý Kameň
12. září 1930 Veľký Krtíš
12. září 1930 Šula
12-13. září 1930 Lučenec
13. září 1930 Fiľakovo
13. září 1930 Bozita
13. září 1930 Detva
13. září 1930 Zvolen
11.-13. říjen 1930 Bratislava
30-31. květen 1931 Pardubice
30. květen 1931 Chlumec nad Cidlinou
5. červenec 1931 Slavkov
1. červenec 1933 Hrušovany
 
 

 

25. 5. 2018