Masarykův ústav a archiv Akademie věd České republiky - Tomáš Garrigue Masaryk


Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast

Na mapě přibývají prezidentské cesty T. G. Masaryka

001a.jpgPrezidentské cesty měly zejména ve dvacátých letech 20. století státotvornou funkci, pomáhaly vytvářet československou identitu. Často trvaly několik dní a byly pečlivě připravovány jak ze strany Kanceláře prezidenta republiky, tak na straně místní správy. Prezidenta Masaryka doprovázeli představitelé vlády, syn Jan či dcery Alice nebo Olga, zástupci tisku, fotografové či filmový štáb. Na stovkách míst byl slavnostně vítán jako "prezident osvoboditel" místními zastupiteli, spolky a obyvateli. Návštěvy nezřídka měnily tvář obcí - byly opravovány silnice, náměstí či stavby, návštěvy poté připomínaly pamětní desky nebo pomníky.

 

Na naší mapě Po stopách T. G. Masaryka je v rámci jednotlivých míst připomenuto již několik desítek prezidentových zastavení. V roce 2018 chceme zmapovat všechny delší prezidentské cesty, zveřejnit jejich přehled a usnadnit jejich vyhledávání.

 

Uvítáme veškerou textovou a obrazovou dokumentaci Masarykových prezidentských cest a jejich připomínání, zejména v menších obcích! Neváhejte nás kontaktovat na emailu tgm@mua.cas.cz.

 

 

 

25. 2. 2018