Masarykův ústav a archiv Akademie věd České republiky - Tomáš Garrigue Masaryk


Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast

 

170. výročí narození TGM

 

7. března 2020 si připomínáme 170. výročí narození T. G. Masaryka. Na celý rok 2020 připravuje Masarykův ústav a Archiv AV ČR řadu akcí, publikací a pořadů spojených s osobností prvního československého prezidenta. Srdečně zveme k účasti, poslechu i četbě!

Mediální ohlasy naleznete zde.

 

Nepřehlédněte novou  publikaci o TGM!

 

Dagmar Hájková – Pavel Horák – Lukáš Rous (ed.): T.G.M. v kostce, Praha 2020, vydal Masarykův ústav a Archiv AV ČR.

Publikace stručně, čtivě a spolehlivě, slovem a obrazem, provází po jednotlivých etapách soukromého i veřejného života T. G. Masaryka a jeho rodiny v dobových souvislostech. Vychází ze seriálu publikovaného v roce 2017 v deníku Lidové noviny.


 

 

 

 

 

6. 3. Den otevřených dveří v Masarykově ústavu a Archivu AV ČR

V rámci Dne otevřených dveří navštívili Masarykův ústav a Archiv AV ČR studenti z pražských středních škol: Gymnázia Botičská a Gymnázia Elišky Krásnohorské. Měli možnost navštívit archiv a knihovnu TGM, prohlédnout si mnohé exponáty a zúčastnit se dvou seminářů -- o pomnících T. G. Masaryka a jejich historii a o tzv. Washingtonské deklaraci. Exkurzi v archivu připravila vedoucí Oddělení osobních a historických fondů Helena Kokešová s kolegyněmi, v knihovně provázely vedoucí knihovny Jana Dvořáková s Lenkou Wágnerovou, semináře vedly Lucie Merhautová a Dagmar Hájková. Studentům a jejich pedagogům děkujeme za zájem! Nestihli jste svou školou přihlásit? Nevadí, šance bude opět v listopadu během Týdne vědy a techniky.

 

Materiály ke stažení: historie Archivu Ústavu TGM (pdf); historie Knihovny Ústavu TGM (pdf)


6. 4. Zahájení výstavy TGM na síti

Galerie Věda a umění, Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1

Výstava je připravována v rámci projektu Korespondenční sítě T. G. Masaryka a vznik Československa v roce 1918.

 

20. 4. Debata v Knihovně Václava Havla

Výročí let 2017-2020 (80 let od úmrtí TGM v září 2017, sté výročí vzniku ČSR v říjnu 2018 a 170. výročí narození TGM v březnu 2020) podnítily vznik mnoha popularizačních, komerčních i akademických prací o T. G. Masarykovi. Jeho politická i akademická činnost, život a odkaz byly různě aktualizovány prostřednictvím výstav, filmů i výtvarných děl. Záměrem debaty je tyto příspěvky zhodnotit a reflektovat další možnosti rozvoje masarykovského tématu stejně jako vztahů mezi popularizační a akademickou sférou.

 

15. 5. Svět knihy, prezentace edice Korespondence TGM

Na knižním veletrhu Svět knihy letos najdete i stánek s publikacemi Masarykova ústavu a Archivu AV ČR. V rámci doprovodného programu proběhne v pátek 15. května prezentace ediční řady Korespondence TGM, posledních svazků (TGM a slovenští veřejní činitelé /1918-1937/; TGM a J. S. Machar) i plánovaných publikací.

 

13. 6. Noc muzeí, Četba z TGM

Čtení proběhne v sobotu 13. června mezi 19 a 22 hodinou v rámci výstavy TGM na síti, která se koná v Galerie věda a umění v hlavní budově Akademie věd na Národní třídě 3. Těšte se na zajímavé hosty, kteří budou číst z Masarykových děl a dopisů.

 

14. 6. od 19:30 Přednáška Richarda Vaška "Cesty a cestování T. G. Masaryka", Hradec Králové, pořádá Krajský úřad Královéhradeckého kraje

 

28. 2. 2020