Masarykův ústav a archiv Akademie věd České republiky - Tomáš Garrigue Masaryk


Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast

 

170. výročí narození TGM

 

7. března 2020 jsme si připomněli 170. výročí narození T. G. Masaryka. Masarykův ústav a Archiv AV ČR připravil řadu akcí, publikací a pořadů spojených s osobností prvního československého prezidenta, některé termíny byly nutně posunuty, avšak většina akcí se konat bude. Srdečně zveme k účasti, poslechu i četbě!

Mediální ohlasy naleznete zde.

 

 

Výstava TGM na síti

1. 6. - 31. 7. 2020, Galerie Věda a umění, Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1 (Tisková zpráva)
Otevřeno od pondělí do pátku, od 10 do 18 hodin, vstup volný.

Jakým způsobem by T. G. Masaryk komunikoval v době sociálních sítí? Odpověď najdete na výstavě, která přibližuje různé formy komunikace, které Masaryk používal. Středobodem expozice je jeho pracovní pulpit jako metafora počítačové klávesnice nebo displeje telefonu. 

Kurátorkou výstavy je Johana Studničková, koncepci připravili Dagmar Hájková, Pavel Horák a Martin Jemelka.

Připraveno v rámci projektu Korespondenční sítě T. G. Masaryka a vznik Československa v roce 1918.

 

 

 

Nepřehlédněte novou  publikaci o TGM!

 

Dagmar Hájková – Pavel Horák – Lukáš Rous (ed.): T.G.M. v kostce, Praha 2020, vydal Masarykův ústav a Archiv AV ČR.

Publikace stručně, čtivě a spolehlivě, slovem a obrazem, provází po jednotlivých etapách soukromého i veřejného života T. G. Masaryka a jeho rodiny v dobových souvislostech. Vychází ze seriálu publikovaného v roce 2017 v deníku Lidové noviny.


 

 

 

 

Vyšel nový svazek Spisů TGM!

Demokracie v politice. Texty z let 1907-1910, sv. 27, Vojtěch Kessler - Marie L. Neudorflová (eds.), Praha 2020, 854 s.

 

Předkládaný svazek přináší texty T. G. Masaryka z let 1907—1910, ať už články, rozhovory, polemiky, brožury, tištěné projevy, recenze, společná prohlášení či přednášky. Masarykova publikační činnost té doby byla zásadně ovlivněna jeho dvojí politickou kandidaturou a několika politickými aférami, do kterých více či méně aktivně zasahoval. Jde především o tzv. Wahrmundovu aféru z roku 1908. Masaryk se v ní ujal intelektuální obhajoby suspendovaného profesora církevního práva. Mezinárodního ohlasu pak dosáhlo jeho angažmá v tzv. záhřebském a Friedjungově procesu.

 

 

6. 3. Den otevřených dveří v Masarykově ústavu a Archivu AV ČR

V rámci Dne otevřených dveří navštívili Masarykův ústav a Archiv AV ČR studenti z pražských středních škol: Gymnázia Botičská a Gymnázia Elišky Krásnohorské. Měli možnost navštívit archiv a knihovnu TGM, prohlédnout si mnohé exponáty a zúčastnit se dvou seminářů -- o pomnících T. G. Masaryka a jejich historii a o tzv. Washingtonské deklaraci. Exkurzi v archivu připravila vedoucí Oddělení osobních a historických fondů Helena Kokešová s kolegyněmi, v knihovně provázely vedoucí knihovny Jana Dvořáková s Lenkou Wágnerovou, semináře vedly Lucie Merhautová a Dagmar Hájková. Studentům a jejich pedagogům děkujeme za zájem! Nestihli jste svou školou přihlásit? Nevadí, šance bude opět v listopadu během Týdne vědy a techniky.

 

Materiály ke stažení: historie Archivu Ústavu TGM (pdf); historie Knihovny Ústavu TGM (pdf)


20. 4. Masaryk dnes - debata v Knihovně Václava Havla - akce je přesunuta na 22. 9. od 19 hodin!

Výročí let 2017-2020 (80 let od úmrtí TGM v září 2017, sté výročí vzniku ČSR v říjnu 2018 a 170. výročí narození TGM v březnu 2020) podnítily vznik mnoha popularizačních, komerčních i akademických prací o T. G. Masarykovi. Jeho politická i akademická činnost, život a odkaz byly různě aktualizovány prostřednictvím výstav, filmů i výtvarných děl. Záměrem debaty je tyto příspěvky zhodnotit a reflektovat další možnosti rozvoje masarykovského tématu stejně jako vztahů mezi popularizační a akademickou sférou. Hosty pořadu budou mimojiné Pavel Kosatík a Petr Kolečko, moderuje Vratislav Doubek.

 

15. 5. Svět knihy, prezentace edice Korespondence TGM - akce byla zrušena

Na knižním veletrhu Svět knihy letos najdete i stánek s publikacemi Masarykova ústavu a Archivu AV ČR. V rámci doprovodného programu proběhne v pátek 15. května prezentace ediční řady Korespondence TGM, posledních svazků (TGM a slovenští veřejní činitelé /1918-1937/; TGM a J. S. Machar) i plánovaných publikací.

 

14. 6. od 19:30 Přednáška Richarda Vaška "Cesty a cestování T. G. Masaryka", Hradec Králové, pořádá Krajský úřad Královéhradeckého kraje

 

28. 2. 2020